O spoločnosti Valeryd

Dejiny spoločnosti Valeryd sa začali písať v roku 1958, keď podnikateľ Sigge Adolfsson z Vedumu požiadal o pomoc bratov Bernta a Per-Owe Larssonovcov z obce Larv. Chcel príves, ktorý by mohol upnúť na svoje auto. Príves musel byť ľahký, aby mu uľahčil každodenný život, keď cestoval po rôznych okolitých farmách a predstavoval svoje produkty.

Bratia Larssonovci v tom čase prevádzkovali servisnú dielňu a mali skúsenosti s prerábaním prívesov pre nákladné vozidlá na prívesy pre traktory. Bratia prijali výzvu, ktorú pred nich postavil Sigge Adolfsson, a z ich dielne zakrátko vyšiel prvý nebrzdený ľahký príves. Ukázalo sa, že o tento príves je veľký záujem. V dôsledku tohto dopytu aktivity bratov Larssonovcov rástli, takže sa potrebovali presunúť do výhodnejšej lokality.

Rozhodli sa presťahovať do lokality Valeberg, ktorá sa nachádza šesť kilometrov od obce Larv v blízkosti mesta Ryd. Bratia následne pomenovali novú spoločnosť podľa názvu regiónu, ValeRydssläp (prívesy ValeRyd). Myšlienka masovej výroby prívesov sa v priebehu niekoľkých rokov stala skutočnosťou a portfólio spoločnosti sa rozšírilo o výrobu prívesov na prepravu áut, člnov a koní. V roku 1967 sa v závode vyrobil prvý príves na prepravu koní s rámom typu A. V priebehu 60., 70. a 80. rokov aktivity bratov Larssonovcov a spoločnosti Valeryd rástli. Do roku 1991 zišlo z výrobných liniek spoločnosti Valeryd viac než 10 000 prívesov a najlepšie zo všetkého je, že mnohé z nich sa používajú dodnes!

Magnus Larsson, majiteľ spoločnosti Valeryd Group a syn zakladateľa Per-Owe Larssona, vyrastal 200 metrov od závodu a takto si spomína, čo to preňho znamenalo:
„Pamätám si na mnoho vecí z výroby, zváranie, montovanie a dokončovanie, predovšetkým zelených prívesov so silnými zváranými oceľovými rámami, drevenými bočnicami a podlahami. Vo výrobe som začal pracovať dosť skoro, už vo veku 10 rokov, a dostával som jednu korunu za každú pneumatiku, ktorú som osadil na ráfik a nahustil. S použitím bežného ručného náradia som dokázal za jednu hodinu namontovať 30 pneumatík a zarobiť celých 30 korún. Takže už v útlom veku som pochopil, že tvrdá práca sa vyplatí.“

Každá generácia rodinného podniku vtláča chodu firmy nezameniteľnú pečať. Magnus Larsson si rýchlo uvedomil, že existuje trh s obrovským dopytom po náhradných dieloch pre ľahké prívesy. Spoločnosť Valeryd začala vyvíjať koncepčný systém s cieľom pokryť tento dopyt.

V roku 2018 oslávi spoločnosť Valeryd 60. výročie svojej existencie.

Valeryd pôsobí v nasledujúcich krajinách a jazykoch