Elektrický systém a osvetlenie prívesu

Pokiaľ nechceme vyslovene odignorovať všetky predpisy a nariadenia, ktoré sa vzťahujú na rôzne typy bezpečnosti, plne funkčné osvetlenie a elektrický systém sú nevyhnutnosťou. Mimoriadne dôležitú úlohu zohráva aj zaistenie dobrej viditeľnosti vášho vozidla počas ťahania prívesu či karavanu. Najdôležitejšia zo všetkého je však skutočnosť, že ak fungujú elektrické systémy medzi vozidlom a ťahaným prívesom, okolití účastníci cestnej premávky môžu na základe svetelnej signalizácie vozidla poľahky prispôsobiť svoje reakcie počas riadenia.

Elektrický systém

Elektrický systém a osvetlenie prívesu pozostáva z konektora, kábla a svetiel. Konektor slúži na prepojenie prívesu a elektrického systému vozidla tak, aby svetlá prívesu svietili. Samozrejme platí, že príves alebo karavan musí mať plne funkčné koncové svetlá, smerovky a obrysové svetlá. Konektor prívesu je buď 7-pólový alebo 13-pólový. Stačí si vybrať typ, ktorý je vhodný pre vaše vozidlo. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, aký diel potrebujete, obráťte sa na nás, radi vám pomôžeme. Ak máte na vozidle 13-pólový konektor, no váš príves používa 7-pólový konektor (alebo opačne), v našej ponuke nájdete adaptéry, ktoré riešia tento problém.

Rôzne typy svetiel

Svetlá použité na prívese alebo karavane musia byť rovnakého typu ako svetlá na celom vozidle. Ak chcete vymeniť model svetla, ktorý práve používate, mali by ste vymeniť všetky príslušné svetlá na prívese s cieľom zaručiť, že všetko bude fungovať správne. Tradičné svetlá možno nahradiť aj svetlami LED. Svetlá LED prinášajú viac výhod, napríklad dlhú životnosť v porovnaní s bežnými svetlami. S používaním svetiel LED namiesto bežných svetiel sa spájajú aj niektoré nezanedbateľné ekologické aspekty. Spoločnosť Valeryd ponúka široký sortiment svetiel LED. Ponúkame tiež kompletné súpravy osvetlenia, ktoré obsahujú všetky požadované diely, napríklad konektor pre príves, káble pre príves, smerovky a koncové svetlá. Ich súčasťou sú aj svorky a elektrikárske kliešte.